“Punk ei ole surnud” Hugo Vaher

Tundub, et Westwoodi raamatu kohta olin saanud valeinfot, sest Rahva Raamatust öeldi, et neilt saab seda vaid tellides ja kuna sel juhul tuleb hind kaks korda kallim kui Amazonis, siis jäi pungivanaema elulugu mul täna lugemata. Küll aga õnnestus (tõsi küll, alles teisel katsel, sest esimesena käisin Apollos otsimas, kus seda veel ei olnud) Rahva Raamatust osta Hugo Vaheri “Punk ei ole surnud”, mille koju jõudes paari tunniga läbi lugesin. Hugo Vaheri pseudonüümi taga peituv autor on ilmselt kirjutanud enam vähem autobiograafilise romaani ja natuke järele mõeldes ja asjaolusid kokku viies õnnestuks ehk ka tema isik tuvastada. Iseasi muidugi, kas seda vaja oleks ja kas ta seda sooviks.  Ilmselt mitte, muidu ei kasutaks ta ju pseudonüümi, eks ole. Aga raamat oli tore ja tekitas armsat nostalgiat, eriti kui jutt käis mullegi tuttavast ja vastu rääkimist välistava õpetamisstiiliga risti vastupidist efekti tekitavast ja seeläbi süsteemi vastu võitlema ärgitava režiimiga eliitkoolist ehk Tallinna 7. keskkoolist (ei noh, mis lause :D). Sarnaste tunnetega lugesin kunagi ka Mihkel Raua raamatut “Musta pori näkku”. Hea teada, et ma polnud ainuke, kelle vaimsele stabiilsusele see kool või õigemini mõned kooli õppejõud laastavalt mõjusid. Kui kunagi hiljem ülikoolis selgus, et ka mu inglise keele õppejõud oli samas keskkoolis käinud, istusime me temaga vahel pikki tunde peale loenguid meenutades ja teineteist lohutades lugudega stiilis mul-oli-ka-täpselt-nii jubedatest inglise keele tasemetöödest või mõningate õppejõudude arusaamatust kiuslikkusest. Aga jah, Vaheri raamatut igatahes ei raatsinud enne käest panna kui läbi sai ja loeks heal meelel kunagi lisagi. Mina-tegelane on ääretult sümpaatne noor punkarihakatis, kellel  on süda õigel kohal ja kes ei tee inimeste kohta ennatlikke järeldusi ega otsusta kellegi ega millegi üle massipsühhoosi alusel. Punk ei ole surnud kuni veel selliseid tegelasi kasvõi raamatukaante vahelt leida võib.

Advertisements

3 thoughts on ““Punk ei ole surnud” Hugo Vaher

Add yours

 1. Ma miskipärast tunnen ette, et see hea raamat… 🙂 Kui kätte saan, loen kohe läbi…

  Miski pole muutunud ei nendes eliitkoolides ega ka paljudes teistes või on olukord läinud isegi hullemaks – üsna õõvastav kuulda, kuidas väga normaalsed ja tublid lapsed jäetakse kooli vastu võtmata, sest nad pole piisavalt head…mis siis, et vanem vend samas koolis õppimas ja isa kooli rahaline toetaja. Ainus mis loeb, on testi tulemus ja seda 7 aastase lapse oma. Kuidas seletada enda lapsele, et Sa ei olnud piisavalt hea alustamaks kooliteed vennaga samas koolis…? Kusjuures tegemist ei ole erakooliga, kellel oleks õigus valikud teha.
  Minu arvates algab siin juba lapse jaoks laastav suhtumine. Kõige huvitavam on veel see, et enamus vanemaid ise toetab kõike seda ja mis tore, nn eliitkoolid peavad end ise teistest paremateks koolideks maksumaksja raha eest…mujal maailmas oleks see üsna ebatavaline.
  Minu sõbranna tütar Edinburghis peab lapse hea hariduse eest maksma u 200 000 eek aastas, samas tasuta korralikud koolid ka olemas, kui pole võimalust lapsele tasulist haridust pakkuda. Ehk siis see tundub kuidagi reaalsem olukord, kus katsed tehakse ainult sellistesse asutustesse, mille eest peab raha välja käima.
  Ma ei poolda lapse piitsutamist, ei kodus ega koolis… kõik isemõtlejad, kes süsteemis ei kasva või ei allu sellele, ohustavad meie ühiskonda tulevaste teisitimõtlejatena…:) Millisele ühiskonnale oleks selliseid nn punakreid vaja? 😉 🙂

 2. Loe kindlasti kui sul on punk-liikumisega mingied mälestusi või koguni siiani säilinud side. Mulle väga meeldis igatahes.
  Aga mis puudutab eliitkoole, siis ühest küljest jah, andekamatele ja helgematele peadele võiks olla võimalus õppida omas tempos ja keskenduda ehk juba varakult valitud õppeainetele, kuid samas selline nn elitaarsus minu meelest ei ole laste seisukohast päris õige. Näiteks ma ise arvasin umbes kaheksanda klassini, et teised koolid on kõik midagi Kaagvere erikooli laadset, sest meid hirmutati iga päev, et kui korralikult ei käitu, saadame rajoonikooli. Alles hilisteismelisena hakkasin mõtlema, et kõik mu tuttavad ja sõbrad ju käivad rajoonikoolides ja et need on samuti täiesti tavalised koolid nagu meiegi oma.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: